İNEKLERDE TIRNAK BAKIMI NASIL YAPILIR ?

İNEKLERDE TIRNAK BAKIMI NASIL YAPILIR ?

Tırnak kesimi mutlaka bu konuda tecrübe sahibi uzmanlaşmış bir Veteriner Hekimi tarafından yapılmalıdır. NEDEN?:İnek dört ayak üzerinde yere basar,bu basışta tırnaklar sayesinde olur,tırnaklar da belli bir açı ile düzgün şekilde yere basmalıdır,tırnak kesilirken ne şekilde bir hastalıkla karşılaşılacağı belli değildir,tüm bu hastalıkların tedavisi,tırnağın mihengi,koruyucu önlemlerin nasıl alınacağı hekimlik bilgisi gerektirir.Tırnakta yapılan hatanın sonu mezbaha dır.Dönüşü çok zordur,yıllarca genetik yapısını düzeltmek için uğraştığınız bir hayvan elden çıka bilir.

TIRNAK KESİMİNDE DİKKAT EDİLECEK EN ÖNEMLİ KONU

          

Büyük baş hayvanlarda tırnak bakımının önemi

1– Vücut ağırlığının azalması

2- Yemden yararlanmanın azalması
3- Laktasyon (süt verimi) süre ve miktarının azalması
4- Damızlık kabiliyeti yerinde olan birçok sığırın erkenden damızlıktan ayrılması

Tırnak Sorunlarının Ekonomik Bedeli
Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan tırnak sorunlarının yol açtığı kayıpların ekonomik bedelini kesin olarak ortaya koymak çok güçtür. Fakat, yetiştiricilerde fikir oluşturabilecek bazı bilgiler kolayca verilebilir. Örneğin, 1993 yılında Alman Holstein Friesian ineklerin %8’i ayak ve tırnak sorunları yüzünden damızlık dışı tutulmak zorunda kalmışlardır. Bunun anlamı, büyük emekler ve masraflarla yetiştirilmiş olan yaklaşık 42,000 baş ineğin kasaplık olarak değerlendirilmiş olmasıdır.
Tırnak sorunlarının süt verimini %20-25 dolayında düşürdüğü kanıtlanmıştır. Yani, yıllık süt verimi 5 ton olan bir inek 1 ton kayıpla yalnız 4 ton süt verebilmektedir; kayıp yılda inek başına 1 ton; 10 baş ineğe sahip bir işletmede ise 10 ton süttür.                                                                         Biz Töre veterinerlik olarak üreticimizin bu kaybını önlemek için yılların verdiği tecrübeyle 7/24 hizmete devam etmekteyiz.

Bu tablo tırnak,yem tüketimi,süt verimi hakkında özetin özeti.

Bir yanıt yazın

HEMEN SİPARİŞ VER